populaire onderwerpen: bmi - afvallen - fruit - water - vitamine - cholesterol - gewicht - anorexia - suiker - overgewicht

Nieuwsbrief:  

< vorige paginaje bevindt je hier: home > alles over afvallen > nieuws > ongezonde eetgewoonte...

Encyclopedie

Kies een letter voor informatie over meer dan 10.000 ziektes en aandoeningen en bijbehorende medicijnen.

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Stel een vraag

Suzan Tuinier
Voedingsdeskundige
Suzan

Nieuwsbrief

Elke week de beste tips en het laatste nieuws in je mailbox? Meld je dan aan voor onze gratis nieuwsbrief!

Ongezonde eetgewoonte doorbreken met actieplan

UTRECHT - Voor veel mensen is het lastig om van ongezonde eetgewoontes af te komen. Gezondheidspsychologe Marieke Adriaanse ontdekte dat slechte eetgewoontes met een specifiek actieplan zijn te doorbreken.

eetgewoontes, afvallen, bewegen

Adriaanse promoveert op 5 maart aan de Universiteit Utrecht. In het actieplan, ook wel een 'implementatie-intentie' genoemd, wordt de uitlokker van het ongezonde eetgedrag, bijvoorbeeld verveling, gekoppeld aan een gezonde snack. Wanneer mensen een actieplan maken, grijpen ze bij verveling minder vaak naar ongezonde tussendoortjes en vaker naar een gezonde snack.

Gewoontegedrag herkennen

Dat klinkt eenvoudig, maar dat is het volgens de gezondheidspsychologie allerminst. Mensen blijken de daadwerkelijke uitlokker van het ongewenste gewoontegedrag zelden te herkennen. En als het wel herkend en benoemd wordt, hebben mensen moeite om een effectief plan te formuleren.

"Ze nemen zich bijvoorbeeld voor om, wanneer deze uitlokker zich aandient, het ongewenste gewoontegedrag niet uit te voeren. Helaas werkt een dergelijk actieplan met een ontkennende structuur averechts. Als iemand zich voorneemt om bij verveling geen chocola te nemen, doet hij of zij dat ironisch genoeg juist vaker", aldus Adriaanse. Daarom werkt het beter om een ongezonde gewoonte te vervangen door een gezond alternatief.

Trucje

Volgens Adriaanse werkt een actieplan alleen bij mensen die gemotiveerd zijn om hun slechte eetgewoontes aan te pakken. Ze benadrukt dat het maken van een actieplan geen strategie is om mensen te motiveren hun gedrag te veranderen. "Het is in feite een trucje om het omzetten van motivatie in daadwerkelijk gedrag makkelijker te maken."


Door: Redactie
Bron: Universiteit Utrecht
02-03-2010
Laatst gewijzigd op: 02-03-2010


Plaats op: NUjij.nl eKudos Facebook Hyves

print mailen bewaren
Item mailen
Mailadres kennis:
Naam kennis:
Je eigen mailadres:
Je eigen naam:
Opmerking:
annuleren
verstuur mail
advertentie

Alles over afvallen

opening_special_afvallen_obesimed
Alles over afslanken, diëten en overgewicht vind je in deze uitgebreide special.
naar special
advertentie


Lees meer over

Uit de encyclopedie