Misschien is het artrose in de grote teen

Artrose in de grote teen zorgt vaak voor pijn tijdens het lopen, waardoor bewegen en dagelijkse activiteiten soms moeizamer gaan. Wat is artrose in de grote teen? Bij wie komt het voor? En wat kun je eraan doen?
Wat is artrose in de grote teen?
Artrose is een veelvoorkomende gewrichtsaandoening, waarbij veranderingen optreden in het gewricht, bijvoorbeeld in het kraakbeen en bot. Ook kunnen ontstekingen in het gewricht ontstaan, waardoor het kan opzwellen en warm aanvoelt. Deze veranderingen kunnen leiden tot een pijnlijk en/of stijf gewricht. Artrose kan in elk gewricht voorkomen, waaronder in het gewricht van de grote teen: het MTP-1 gewricht. Wanneer enige stijfheid in de grote teen ontstaat, wordt dit hallux limitus genoemd. Wanneer volledige stijfheid in de grote teen ontstaat, wordt dit hallux rigidus genoemd. Beide kunnen een gevolg zijn van artrose in de grote teen. Daarbij leidt artrose in de grote teen vaak tot pijn en ongemak bij het bewegen en belasten van de grote teen.
Naar schatting heeft 8 procent van de mensen boven de 50 jaar artrose in de grote teen
Bij wie komt het voor?
Ongeveer 1,6 miljoen mensen in Nederland hebben artrose in één of meerdere gewrichten. Iedereen kan artrose krijgen, al komt het wel meer voor bij ouderen, vrouwen, mensen met overgewicht en mensen die vroeger een blessure of beschadiging aan een gewricht hebben gehad. Naar schatting heeft 8 procent van de mensen boven de 50 jaar artrose in de grote teen. Over de risicofactoren voor artrose in de grote teen is nog weinig bekend. Wél weten we dat de kans op artrose in de grote teen toeneemt naarmate je ouder wordt.
Lees ook: Wat kun je doen tegen een hallux valgus?
Wat kun je eraan doen?
Als je last hebt van een pijnlijke of stijve grote teen, is het verstandig om naar de huisarts te gaan om te kijken of er sprake is van artrose. Hoewel er geen behandelrichtlijn is voor artrose in de grote teen, zijn er verschillende behandelingen mogelijk, zoals fysiotherapie, podotherapie, medicatie, leefstijladvies (bijvoorbeeld over gezonde voeding, beweging en ontspanning) of schoenaanpassingen. De laatste optie is een operatie, waarbij het gewricht van de grote teen wordt vastgezet. Als je artrose hebt in je grote teen, kun je terecht bij de huisarts om je te laten adviseren over de behandelmogelijkheden.
Schoenaanpassingen: mogelijke oplossing tegen de pijn?
Het is nog onbekend welke behandeling het beste helpt bij grote teenartrose. Sommige mensen met grote teenartrose worden doorverwezen naar een orthopedisch schoenmaker. De orthopedisch schoenmaker kan de eigen schoen aanpassen, vaak door het aanbrengen van een zoolverstijving, afwikkelvoorziening en/of steunzool. Deze aanpassingen zorgen voor minder druk op de grote teen tijdens het lopen, wat de pijn zou kunnen verminderen. Om uit te zoeken of zulke schoenaanpassingen helpend zijn voor mensen met artrose in de grote teen, is het Erasmus MC gestart met een landelijk onderzoek: het Schoenonderzoek.
Landelijk Schoenonderzoek van het Erasmus MC
Het Erasmus MC onderzoekt of aanpassingen aan de eigen schoen de pijn tijdens het lopen kunnen verminderen en zo een oplossing kunnen bieden voor mensen met artrose in de grote teen. In totaal zullen 136 mensen met artrose in de grote teen uit het hele land meedoen met dit onderzoek. Deelnemers worden ingeloot voor schoenaanpassingen of reguliere zorg en vullen maandelijks digitale vragenlijsten in over pijn en gezondheid, gedurende één jaar. De mensen die een aangepaste schoen laten maken, bezoeken hiervoor een orthopedisch schoenmaker bij hen in de buurt. De onderzoekers zullen de resultaten van de vragenlijsten vergelijken tussen mensen mét en zónder aangepaste schoen, en onderzoeken of de aangepaste schoen de pijn in de grote teen vermindert. Lees meer over dit onderzoek, of meld je aan, op schoenonderzoek.nl.
Dit artikel is geschreven door Sjanne Veenstra. Zij is promovendus op de afdeling Huisartsgeneeskunde van het Erasmus MC en is de uitvoerend onderzoeker van het Schoenonderzoek. Hiermee hoopt ze een oplossing te kunnen bieden voor mensen met artrose in de grote teen.